Return to our homepage
Question of the Day
Today's question of the day is from the arithmetic category. Click on an answer choice and then click on 'submit answer' to see if you got it right!

One box of pop tarts costs 1.73 dollars. If purchasing more than 10 boxes, each box costs 1.53 dollars. How many dollars are saved by purchasing 54 boxes of pop tarts all at once rather than one at a time?

  Answer A   5.40
Answer B 8.80
Answer C 10.80
Answer D 12.40
Answer E 16.20

SAT Reasoning Test
Preview
Exam Information
Word of the Day
ACT
GRE
Vocabulary Builder






Log on to an existing account

I forgot my username
and/or password.


New users: create a free account

Xap Counselor Center
About Number2.com
Contact us

Privacy Statement   |   © 2000-2015 XAP Corporation
All test names and other trademarks are the property of the respective trademark holders.
None of the trademark holders are affiliated with, or in any way endorse, Number2.com.

Powered by Xap